İzleyiciler

18 Ocak 2018 Perşembe

The Shawshank Redemption


Yapımı : 1994 - ABD

Tür : Dram ,  Polisiye ,  Suç

Süre: 142 Dak.

Yönetmen : Frank Darabont

Oyuncular : Tim Robbins,  Morgan Freeman,  Bob Gunton,  James Whitmore,  Clancy Brown

Senaryo : Stephen King,  Frank Darabont


Film Konusu: Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir. Ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken bilgisi ve kültürüyle öncelikle hapishane müdürünü etkilemeyi başaracaktır. Öyle ki hapishane müdürü bütün mali hesaplarını ona tutturur. Andy hapishane de yıllar geçirdikten sonra genç bir mahkum gelir. Bir şekilde Andy ile arkadaş olurlar. Bu genç mahkumun eski oda arkadaşı bir katildir ve Andy' nin suçlandığı olayı işlediğini oda arkadaşına anlatmıştır. Genç mahkum Andy' nin suçsuz olduğunu hapishane müdürüne anlatır. Hapishane müdürü bu zamana kadar bütün işlerini yaptırdığı And' yi bırakmaya hiç niyetli değildir. Bu yüzden bu genç mahkumu Andy' nin hapishaneden çıkmaması için öldürtür. Tek kurtuluş fırsatı da elinden kaçan Andy inanılmaz bir plan yapar ve hapishaneden zengin bir adam ve yeni bir kimlikle kaçar. 

1995 yapımı bir film olsada IMDB'en yüksek puanı şu ana kadar hiç bir filme kaptırmamıştır. Aldığı sayısız ödüller de cabası.

*** Her zaman sinema tarihinde bir numara olacak bir klasik diyebilirim. Kesinlikle izlenmeli hatta yıllar sonra tekrar tekrar izlenmelidir.